devojka-pod-stresom

Kako položiti vozački ispit bez stresa

Uspešno položen vozački ispit je ono ka čemu teži svaki kandidat koji prolazi ili tek treba da prođe časove teorije i vožnje. To je prvi stepenik ka dobijanju vozačke dozvole i uključenju u saobraćaj u potpuno novoj ulozi i iz drugačije perspektive – na četiri točka i za volanom.

Upravo zbog toga mnogima čitav proces izaziva nelagodnost i nervozu. Kandidati sumnjaju u sebe i plaše se konačnog rezultata i mogućih grešaka. Verovali ili ne, nema razloga za strah i stres i sebi itekako možete da olakšate pripreme pred ispit.

ŠTO VIŠE VEŽBAJTE

Iskoristite svaku pruženu šansu da se usavršite, poboljšate i da razumete ono što se traži od Vas da vozački ispit prođete bez poteškoća i kasnije sami vozite bezbedno. Na časovima pitajte svog instruktora da Vam razjasni sve šta je nejasno. Po potrebi zakažite dodatne časove kondicione vožnje.

Imajte na umu da ispit polažete da bi se sigurno kretali kroz saobraćaj u automobilu i zato iskoristite priliku da od stručnog lica usvojite svo potrebno znanje i veštine. Vožnja se ne može usavršiti preko noći i zato je potrebno vežbati.

JEDITE I PIJTE ZDRAVO

Zdrava ishrana i hidratacija su važni za dobru koncentraciju na testu. Ne preskačite obroke na dan testa i dan ranije i takođe izbegavajte kafu. Sigurno ne želite da Vam glad ili žeđ odvlače pažnju tokom testa.

Potrudite se da svom organizmu obezbedite raznovrsne namirnice pune neophodnih hranljivih sastojaka da bi imali dovoljno energije i fokus na saobraćaj tokom vožnje. Smanjite dozu šećera koji inače dovodi do poremećaja kognitivnih veština, kao i pojačane tenzije i razvoja depresije.

Umesto kofeina u svoje telo unesite nešto što će Vas umiriti bez negativnih efekata, a to može biti čaj od kamilice.

NASPAVAJTE SE

Možda zvuči kao kliše, ali činjenica je da će se Vaše polaganje vozačkog ispita završiti neuspešno ukoliko ne spavate dovoljno noć pre njega. Iako su mnogi kandidati svesni toga, oni često misle da se njima to neće desiti i na ispit odlaze neispavani, razdraženi i naravno padaju ispit.

Da bi imali koncentraciju i samopouzdanje morate odspavati 8 sati tokom noći i biti dovoljno odmorni i puni energije. Vreme provedeno u spavanju ima direktan uticaj na raspoloženje i kognitivne veštine, a upravo vožnja predstavlja širok spektar kognitivnih veština i motoričkih sposobnosti.

DOĐITE NA VREME NA POLAGANJE

Na vozački ispit ne smete da zakasnite. Zamislite da ste se uspavali pre polaska na testiranje i sama pomisao na to je dovoljno stresna.

Organizujte se da stignete bar 15-30 minuta pre zakazanog termina za polaganje da se možete opustiti i bolje psihički pripremiti. Navijte alarm, spremite šta ćete komotno da obučete i dokumentaciju i pođite bez žurbe.

Kašnjenje je okidač za dodatan stres i upravo zbog toga se dešava da se kandidati pogube i padnu na ispitu.

KAKO DA SE PONAŠAM TOKOM ISPITA, A DA GA ZAVRŠIM USPEŠNO?

Pozdravite se sa svojim ispitivačima i svo vreme budite kulturni i pažljivo slušajte šta se traži od Vas. I oni su ljudi i tu su za Vas da Vam pomognu da imate što bolje krajnje rezultate i da utvrde da li ste savladali sve što je neophodno za bezbednu vožnju.

Uvek razmislite pre nego što izvršite radnju koja se traži od Vas kako ćete je realizovati. Budite svesni svog okruženja, posmatrajte ga i na vreme uočite i rešite potencijalne probleme. Ne pomišljajte da uključite radio jer ćete stvoriti utisak da ste neozbiljni i takođe je veća šansa da ćete sakupiti previše negativnih poena.

MISLITE POZITIVNO

Koncentrišite se na lepe misli. Razmišljajte o pozitivnom ishodu, a ne šta će se dogoditi ako padnete. Zatražite podršku od bliskih ljudi što će Vam pojačati samopouzdanje i otvoriti put ka uspehu.

Govorite sebi da ste spremni i uvežbani, da ste opušteni i da će sve proći u najboljem redu. Čak i ako se desi da padnete ispit, ne dozvolite da Vas to obeshrabri već se pripremite još bolje jer je uskoro pred Vama nova šansa.

SA AUTO ŠKOLOM STOP LINE POLAGANJE VOZAČKOG ISPITA JE LEPO I PRIJATNO ISKUSTVO

Naš tim će učiniti sve da što lakše prođete potrebne obuke, a na kraju i konačni vozački ispit.

Trudićemo se da što pre usvojite potrebno znanje i veštine i da postanete dobar vozač koji poznaje pravila saobraćaja i u svakom trenutku misli na bezbednost sebe i dugih učesnika u saobraćaju.

Ponosni smo na visok procenat prolaznosti na ispitima i to je najbolji pokazatelj našeg truda i rada sa svakim novim kandidatom.

Pružamo odlične uslove za učenje, sjajan vozni park i stručni kadar sačinjen od iskusnih i prijatnih instruktora.